REGULAMIN DZIAŁALNOŚCI
STOWARZYSZENIA „H.E.K.S. RING”
(stowarzyszenie zwykłe)
- Stowarzyszenie zwykłe nosi nazwę Stowarzyszenie „H.E.K.S. RING”. W dalszych postanowieniach niniejszego Regulaminu zwane jest Stowarzyszeniem. Nazwa Stowarzyszenia „H.E.K.S. RING”, wywodzi się od skrótu z wyrazów określających podstawowe cele działania Stowarzyszenia HEKS, czyli: H jak Historia, E jak Eksploracja, K jak Kolekcjonerstwo oraz S jak Strzelectwo,a także miejsca jednego z kompleksów wojskowych z czasów II wojny światowej, czyli Ringu (w jęz. niem. „Pierścień”), znajdującego się na terenie dawnego niemieckiego poligonu Waffen SS-Truppenübungsplatz „Heidelager” Pustków.
- Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
- Działalność Stowarzyszenia oparta jest na pracy społecznej jej członków.
- Stowarzyszenie może posiadać własne znaki organizacyjne oraz używać pieczęci, a także wydawać legitymacje i odznaczenia.
- Terenem działania Stowarzyszenia jest cała Rzeczypospolita Polska.
- Stowarzyszenie w celu realizacji swoich celów statutowych może działać poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Paszczyna:
Adres: 39-207 Brzeźnica, Paszczyna 123B - Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieokreślony i działa na podstawie niniejszego regulaminu oraz przepisów:
1. Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.
2. Podstawę prawną działania Stowarzyszenia, które podlega obowiązkowi ewidencji prowadzonej przez Starostę, stanowią:
a) postanowienia niniejszego Regulaminu,
b) ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.),
c) ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 715),
d) ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.)
3. PRZEPISY DOTYCZĄCE MUZEALNICTWA, BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH i EKSPLORACJI:
a) Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2018 r. poz. 2067 z późn. zm.)
b) Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 1 kwietnia 2004 r. w sprawie nagród
za odkrycie lub znalezienie zabytków archeologicznych (Dz. U. Nr 71, poz. 650)
c) Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 10 stycznia 2014 r. w sprawie dotacji na badania archeologiczne (Dz. U. poz. 110)
d) Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków (Dz. U. z 2018 r., poz. 1609).
e) Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 661 ze zm.).
f) Europejska Konwencja o ochronie dziedzictwa archeologicznego poprawiona) sporządzona w La Valetta dnia 16 stycznia 1992 r. (dz. U. z 1996 r. Nr 120, poz. 564).
4. PRZEPISY DOTYCZĄCE KOLEKCJONERSTWA, STRZELECTWA, BRONI I AMUNICJI:
a) Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 284 ze zm.) oraz akty wykonawcze do niej:
b) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią,
c) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic,
d) rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 4 kwietnia 2000 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic,
e) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 sierpnia 2011 r. w sprawie rodzajów broni palnej odpowiadających kategoriom broni palnej określonym w dyrektywie w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni,
f) rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.
g) Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. 1997 Nr 88 poz. 553) – w części dotyczącej przestępstw związanych z bronią art. 263 § 1. – § 4..
- Cele Stowarzyszenia to:
- HISTORIA: prowadzenie działań na rzecz podtrzymywania i popularyzacji historii Rzeczpospolitej Polskiej, tradycji narodowej i pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, spotkania, wykłady, konferencje, odczyty, wystawy, konkursy i badania historyczne.
- EKSPLORACJA ZABYTKÓW, MUZEALNICTWO: prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, badania archeologiczne, poszukiwanie artefaktów, prace konserwatorskie i ochrona zabytków, przekazywanie eksponatów do zasobów muzealnych Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.
- KOLEKCJONERSTWO: kolekcjonowanie militariów, broni, amunicji, sprzętu, wyposażenia wojskowego i obronnego, spotkania, organizacja spotkań, prelekcji, wystaw, imprez, prezentacji, pokazów.
- STRZELECTWO, OBRONNOŚĆ i RATOWNICTWO (POŻAROWE, MEDYCZNE, ZAGROŻENIA KRYZYSOWE), WSPINACZKA WYSOKOGÓRSKA: zbiórka, weryfikacja i publikowanie wiedzy na temat posiadania broni palnej w Polsce, uprawianie i doskonalenie technik strzelectwa rekreacyjnego, sportowego, bojowego, organizowanie szkoleń i pokazów ratownictwa, wspinaczki wysokogórskiej dla służb oraz cywili.
- Integracja środowiska pasjonatów historii, badań i poszukiwań archeologicznych, kolekcjonerów broni i militariów, miłośników strzelectwa, jak również wsparcie i współpraca ze służbami mundurowymi oraz służbami ratownictwa pożarowego i medycznego, upowszechnianie problematyki porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałaniu patologiom społecznym, stwarzanie atmosfery zaufania i szacunku dla służb mundurowych, troska o rodziny członków stowarzyszenia oraz rzeczowe i organizacyjne wsparcie osób, instytucji i jednostek służb mundurowych, które podejmują działania zbieżne bądź bliskie celom działania Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Organizowanie przez członków Stowarzyszenia badań, wykładów, spotkań, konferencji, odczytów, wieczorów dyskusyjnych, wystaw, imprez, konkursów i badań ankietowych, realizacje filmów historycznych.
- Prowadzenie przez członków Stowarzyszenia badań archeologicznych i eksploracyjnych oraz współpraca z właściwymi organami władzy państwowej, samorządowej i konserwatorskiej, ochrony zabytków w zakresie poszukiwania artefaktów pochodzących z czasów wojen światowych.
- Ogólnie pojętą działalność w zakresie kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, edukacji, oświaty i wychowania, kultury fizycznej i sportu, działalność medialną, działalność wydawniczą.
- Udział w życiu publicznym poprzez; wolontariat, działalność charytatywną, pomoc i aktywizację osób wykluczonych ekonomicznie lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, pomoc w uzyskaniu porad prawnych, działalność ekologiczną, ochrony i promocji zdrowia oraz pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej.
- Reprezentowanie członków Stowarzyszenia potrzebujących wsparcia we wszelkich instytucjach, urzędach i sądach.
- Zgłaszanie wniosków w sprawach kulturalnych i społeczno-gospodarczych do odpowiednich władz i instytucji oraz współdziałanie w ich realizacji.
- Współpraca z instytucjami historycznymi, nauki, kultury, sztuki, ochrony zabytków, muzeami, w tym: z Ekspozycją Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie-Osiedlu, w tym z Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie-Osiedlu, Muzeum Regionalnym w Dębicy, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu (Delegatura w Rzeszowie).
- Szeroko rozumiana współpraca ze służbami i organami państwa zajmującymi się bezpieczeństwem, obronnością i ratownictwem obywateli w Rzeczpospolitej Polskiej, a w szczególności: wojskiem, policją, strażą gminną i miejską, służbą więzienną, służbą zdrowia i ratownictwem medycznym, strażą pożarną (PSP i OSP).
- Współpraca i uczestnictwo w grupach konsultacyjnych, roboczych i celowych (instytucjonalnych i społecznych), podejmujących działania zbieżne z celami i działaniami Stowarzyszenia.
- Wymiana doświadczeń i współpraca z innymi podobnymi stowarzyszeniami, a w tym z: grupami rekonstrukcji historycznych, regionalno-historycznymi, muzealnymi, eksploracyjnymi, fortecznymi, kolekcjonerskimi i strzeleckimi, patriotycznymi, związanymi z obronnością kraju i bezpieczeństwem obywateli oraz pomocy prawnej osobom pragnącym uzyskać pozwolenie na broń palną.
- Współpraca z organami władzy i administracji państwowej oraz samorządowej, w zakresie propagowania wiedzy o możliwości uzyskania pozwolenia na broń palną,
- Współpraca z organami władzy i administracji państwowej oraz samorządowej, w zakresie obronności kraju, zapobiegania zagrożeniom wynikającym z sytuacji kryzysowych, a co za tym idzie, przekazywanie również tym organom własnych spostrzeżeń, ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej obrony kraju i bezpieczeństwa obywateli.
- Gromadzenie środków materialnych oraz pomocy naukowych, celem przyjścia z pomocą członkom Towarzystwa w ich pracy indywidualnej.
- Popieranie finansowe w miarę możliwości: różnych przedsięwzięć kulturalnych i społeczno-gospodarczych w ramach działań statutowych Stowarzyszenia.
- Popieranie i wydawanie publikacji naukowych i popularno-naukowych za pośrednictwem instytucji wydawniczych lub we własnym zakresie.
- Gromadzenie materiałów naukowych oraz popieranie inicjatywy w tej dziedzinach określnych działalnością statutową Stowarzyszenia, a w szczególności gromadzenie materiałów, dokumentów, dzieł (utworów) i eksponatów z zakresu historii, archeologii, muzealnictwa, kolekcjonerstwa, strzelectwa, obronności, ratownictwa.
- Gromadzenie wszelkiego rodzaju artefaktów, muzealiów, eksponatów na rzecz Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.
- Podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii najbliższego regionu (powiaty: dębicki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski i mielecki), jak również innych regionów Polski, połączonej z informacją i upublicznieniem efektów tej działalności – prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie archeologii i historii. Oferowanie innym podmiotom pomocy w pracach eksploracyjnych, archeologicznych, dokumentacyjnych, archiwizacyjnych i innych związanych z poznawaniem i dokumentowaniem historii Polski.
- Konserwację zabytków i eksponatów muzealnych oraz finansowe i osobowe wspieranie prac konserwatorskich – konserwację i ochronę miejsc i budynków zabytkowych i historycznych oraz zabytkowych obiektów ruchomych – oraz renowację prac artystycznych.
- Wzbogacanie kolekcji historycznych eksponatów muzealnych o przedmioty odnalezione w trakcie prowadzonych działań eksploracyjnych, w szczególności przekazywanie ich do Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie oraz innych muzeów współpracujących ze Stowarzyszeniem, działających na terenach prowadzonych przez Stowarzyszenie (lub z jego udziałem) badań archeologicznych i eksploracyjnych.
- Zakup i przekazywanie do zbiorów muzealnych zabytków ruchomych i innych cennych przedmiotów związanych z historią i dziedzictwem narodowym regionu, na terenie, którego działa Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci w Paszczynie oraz inne muzea współpracujące ze Stowarzyszeniem.
- Podejmowanie i ułatwianie kontaktów, wymiany doświadczeń i współpracy z podmiotami realizującymi podobne do Stowarzyszenia działania związane z historią najbliższego regionu (powiaty: dębicki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski i mielecki) oraz innych regionów Polski, jej dokumentowaniem, eksploracją, w tym z instytucjami państwowymi, muzeami, organizacjami pozarządowymi, organami administracji rządowej, samorządami terytorialnymi oraz podmiotami gospodarczymi w kraju i za granicą.
- Tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą, zgodną z istniejącym prawem oraz szerzenie informacji i propagowanie eksploracji zgodnej z prawem.
- Organizowanie imprez, wystaw tematycznych, prelekcji, pokazów i innych form informacji na temat historii regionu (powiaty: dębicki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski i mielecki) oraz innych regionów Polski, w których jest prowadzona działalność eksploracyjna Stowarzyszenia.
- Podejmowanie działań edukacyjnych, mających na celu zainteresowanie młodzieży historią regionu i kraju. Organizacja wydarzeń integracyjnych dla środowiska eksploracyjnego. Wspomaganie i organizowanie imprez o charakterze charytatywnym (w tym, prowadzenie konkursów, loterii fantowych i rekonstrukcji historycznych).
- Poznawanie prawa z zakresu archeologii i eksploracji w kraju i zagranicą oraz proponowanie właściwym krajowym organom zmian prawnych mających na celu harmonizowanie przepisów z rozwiązaniami istniejącymi w innych krajach. Uczestnictwo w dyskusjach publicznych i forach podejmujących problematykę działalności eksploracyjnej, w tym także na forach internetowych zajmujących się problematyką eksploracji. Opracowywanie raportów, opinii, ocen i wniosków dotyczących rozwiązań prawnych z zakresu eksploracji i przedkładanie ich odpowiednim podmiotom.
- Kreowanie zespołów roboczych i struktur wspomagających realizację wspólnych projektów i programów, w tym wspólnych zespołów z partnerami instytucjonalnymi, mających na celu realizację wybranych celów Stowarzyszenia.
- Udział w konferencjach, sympozjach i innych imprezach o tematyce eksploracyjnej, organizowanych przez inne instytucje w kraju i za granicą.
- Wspieranie członków Stowarzyszenia w ich dążeniach do podwyższania wiedzy i umiejętności przydatnych do osiągania wysokiej jakości podejmowanych działań, zgodnych z celami Stowarzyszenia, w tym organizowanie form kształcenia i doszkalania na rzecz członków Stowarzyszenia, w zakresie historii Polski i dziedzictwa kulturowego, a także metod archeologicznych i technik związanych z bezpieczną i zgodną z prawem działalnością eksploracyjną.
- Kolekcjonowanie przez członków Stowarzyszenia współczesnej oraz zabytkowej broni i amunicji.
- Organizacja spotkań, wykładów, pokazów współczesnej i zabytkowej broni palnej w ramach działalności statutowej oraz przy okazji okolicznościowych wydarzeń i rocznic historyczno-patriotycznych.
- Propagowanie idei upowszechniania i uprawiania wszelkich form strzelectwa, w tym: sportu strzeleckiego i kolekcjonerstwa broni palnej, wiedzy i edukacji w dziedzinie kolekcjonerstwa broni, strzelectwa rekreacyjnego i strzelectwa sportowego wśród społeczeństwa.
- Rozpowszechnianie wiedzy z dziedziny obronności kraju, zagrożeń w sytuacjach kryzysowych, ratownictwa medycznego, współpracy i koordynacji służb w czasach kryzysu, stanach nadzwyczajnych oraz w czasie wojny.
- Opracowywanie i wydawania publikacji oraz materiałów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o kolekcjonerstwie broni, dostępie do broni, obronności kraju oraz ratownictwie medycznym.
- Krzewienie idei powszechnego dostępu do broni dla obywateli oraz obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
- Pomoc w redagowaniu stosownych wniosków czy innych pism do właściwych organów, w zakresie uzyskania broni palnej do celów kolekcjonerskich.
- Prowadzenie działalności kulturalno-edukacyjnej w zakresie ochrony wolności i praw obywatelskich, praw człowieka i swobód obywatelskich.
- Organizowanie działalności zmierzających do budowania postaw patriotycznych.
- Prowadzenie kolekcjonerskich kół zainteresowań, prowadzenie kursów i szkoleń.
- Włączanie się w organizację i finansowanie lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji, sympozjów, zjazdów, seminariów, pokazów, prezentacji i wystaw mających na celu poszerzanie wiedzy o Polsce, obronności, technikach posługiwania się bronią palną, ratownictwa, wspinaczki wysokogórskiej oraz inną.
- Organizowanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność zbieżną z celami Stowarzyszenia.
- Organizowanie wsparcia dla publicznych i prywatnych instytucji charytatywnych, placówek pomocy społecznej, instytucji oświatowych, naukowych i opiekuńczo-wychowawczych, organizacji sportowych, turystycznych i krajoznawczych oraz publicznych i prywatnych instytucji zajmujących się historią, muzealnictwem, ochroną zabytków, dziedzictwa nauki, kultury i oświaty.
- Organizowanie szeroko rozumianej aktywności edukacyjnej, informacyjnej, konsultacyjnej i szkoleniowej związanej z działalnością statutową Stowarzyszenia.
- Prowadzenie zbiórek publicznych, kwest, pozyskiwanie dotacji, darowizn i zapisów.
- Rozpowszechnianie informacji o działalności Stowarzyszenia w celu budowania pozytywnego wizerunku Stowarzyszenia i pozyskiwania partnerów do wspólnych działań.
- Propagowania wiedzy o Stowarzyszeniu i jego celach poprzez prowadzenie działalności informacyjnej, publicystycznej, edukacyjnej na temat historii, eksploracji, archeologii, ochronie zabytków, muzealnictwa, kolekcjonerstwa, strzelectwa, obronności, ratownictwa, wspinaczki wysokogórskiej.
11. Członkostwo w Stowarzyszeniu
Członkiem stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem.
12. Nowych członków przyjmuje Zarząd Stowarzyszenia po rozpatrzeniu deklaracji o wstąpieniu do Stowarzyszenia. Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od otrzymania odmowy. Odwołanie składa się za pośrednictwem Zarządu.
13. Ustanie w prawach Członka Stowarzyszenia
1. Członkostwo ustaje w przypadku skreślenia z listy członków lub wykluczenia ze Stowarzyszenia.
2. Skreślenie z listy członków następuje na skutek:
1) śmierci członka,
2) złożenia przez członka Zarządowi pisemnego oświadczenia o wystąpieniu ze Stowarzyszenia.
3. Skreślenia z listy członków dokonuje Zarząd Stowarzyszenia.
4. Wykluczenie ze Stowarzyszenia następuje z powodu:
1) niewykonywania przez członka postanowień Regulaminu lub uchwał władz Stowarzyszenia,
2) podejmowania przez członka działań rażąco sprzecznych z celami Stowarzyszenia,
3) działania na szkodę Stowarzyszenia,
4) niepłacenia składki członkowskiej, przez co najmniej 6 miesięcy oraz zaprzestania aktywnego uczestnictwa w działaniach Stowarzyszenia przez okres, co najmniej 6 miesięcy.
5. Decyzję o wykluczeniu podejmuje Zarząd Stowarzyszenia. Od jego decyzji przysługuje
6. Odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od otrzymania informacji o wykluczeniu.
7. Odwołanie składa się za pośrednictwem Zarządu.
14. Zarząd Stowarzyszenia
1. Zarząd Stowarzyszenia składa się z 3 (trzech) członków i wybierany jest przez Zebranie Członków.
2. W skład Zarządu wchodzi Prezes Zarządu oraz 2 Członków Zarządu.
3. Na funkcję Prezesa Zarządu wybiera Zebranie Członków.
4. Zarząd powołuje się na pięcioletnią wspólną kadencję.
5. W razie, gdy skład Zarządu ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie składu organu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu.
W trybie tym nie można powołać więcej niż połowy składu organu.
6. Uchwały Zarządu:
1. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy składu Zarządu.
2. W przypadku równości głosów przy podejmowaniu uchwał przez Zarząd, decydujący głos ma Prezes Zarządu.
7. Do obowiązków Zarządu należy:
a) zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
b) zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
c) reprezentacja Stowarzyszenia,
d) przygotowywanie sprawozdań finansowych,
e) przygotowywanie sprawozdań z działalności Zarządu,
f) przygotowywanie projektów budżetu,
g) składanie Walnemu Zebraniu Członków sprawozdań do zatwierdzenia,
h) organizowanie, prowadzenie i bieżące nadzorowanie działalności Stowarzyszenia,
i) planowanie kierunków działania Stowarzyszenia i ich określanie.
8. Zarząd kieruje działalnością Stowarzyszenia oraz reprezentuje je na zewnątrz.
9. Zarząd pracuje kolegialnie w ramach przyjętego przez Walne Zebranie Członków programu działania na odbywanych okresowo posiedzeniach.
1. W okresie pomiędzy posiedzeniami Zarząd wykonuje swoje funkcje w ramach podziału czynności pomiędzy członkami Zarządu.
10. Podejmowanie decyzji nie zastrzeżonych w ustawie o stowarzyszeniach, niniejszym Regulaminie dla innych organów Stowarzyszenia należy do Zarządu.
11. Powołanie Zarządu Stowarzyszenia HEKS RING – skład i funkcje:
1. Zarząd składa się z co najmniej 3 członków wybranych przez Walne Zebranie na pięcioletnią kadencję. Zarząd składa się co najmniej z: Prezesa, Sekretarza oraz Skarbnika.
2. Wybrani przez Walne Zgromadzenie Członkowie powołują ze swojego grona Prezesa w jawnym głosowaniu zwykłą większością głosów.
3. Zarząd konstytuuje się na pierwszym po wyborach zebraniu (m.in. wyznaczając funkcje Skarbnika i Sekretarza).
4. W razie konieczności Komisja Rewizyjna może wyznaczyć jednego lub kilku ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji Członka (Członków) Zarządu.
5. Nie można być jednocześnie Członkiem Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, a ponadto w skład Zarządu nie mogą wchodzić osoby pozostające z Członkiem Komisji Rewizyjnej w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa w linii prostej i w drugim stopniu linii bocznej.
6. Członkowie Zarządu mogą być ponownie powołani w skład Zarządu.
7. Mandaty członków Zarządu wygasają z chwilą powołania nowego Zarządu przez Walne Zebranie.
8. Członkowie Zarządu mogą być w każdej chwili odwołani przez Walne Zebranie przed upływem kadencji.
9. W przypadku rezygnacji poszczególnych członków Zarządu Stowarzyszenia oraz w przypadkach zmniejszenia składu Zarządu Stowarzyszenia z przyczyn innych niż rezygnacja, Zarządowi Stowarzyszenia przysługuje prawo uzupełnienia składu Zarządu Stowarzyszenia w ilości nie przekraczającej 1/3 ustalonej liczby członków Zarządu Stowarzyszenia w trakcie tej samej kadencji Zarządu Stowarzyszenia.
10. W przypadku konieczności uzupełnienia składu Zarządu Stowarzyszenia w ilości przekraczającej 1/3 ustalonej liczby członków Zarządu Stowarzyszenia w trakcie tej samej kadencji Zarządu Stowarzyszenia, uzupełnienie składu Zarządu Stowarzyszenia następuje
w drodze uchwały Walnego Zebrania Członków zwołanego przez Zarząd Stowarzyszenia.
11. W przypadku braku Przewodniczącego i gdy nie jest możliwe zwołanie Walnego Zebrania Członków przez Zarząd Stowarzyszenia z uwagi na zmniejszenie liczby Członków Zarządu poniżej 1/2 statutowej liczby Członków Zarządu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków w celu uzupełnienia składu Zarządu zwołuje Komisja Rewizyjna.
12. Zakres działania Zarządu:
1. Zarząd w granicach ustalonych ustawą i niniejszym Regulaminem prowadzi działalność zapewniającą realizację celów i zadań statutowych Stowarzyszenia, a nadto wykonuje czynności, o których mowa w pkt 14, podpunkty 13, 15, 17, 18, 19, 20, 21 Regulaminu, o ile ich zakres nie jest zastrzeżony w Regulaminie innym organom Stowarzyszenia.
2. Zarząd, kierując kolegialnie działalnością Stowarzyszenia, podejmuje wszelkie decyzje nie zastrzeżone w ustawie lub w Regulaminie innym organom Stowarzyszenia oraz kontroluje
i nadzoruje wykonywanie tych decyzji a nadto, organizuje i inicjuje przedsięwzięcia związane z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Stowarzyszenia.
13. Zarząd podejmuje decyzje kolegialnie
1. Zarząd podejmuje decyzje w następujących sprawach:
a) podejmowanie decyzji w sprawach przyjęcia członków do Stowarzyszenia,
b) prowadzenie gospodarki Stowarzyszenia w ramach uchwalonego programu działania i wykonanie związanych z tym czynności organizacyjnych i finansowych,
c) zabezpieczenie majątku Stowarzyszenia,
d) sporządzanie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia oraz sprawozdań finansowych dla realizacji zadań statutowych Komisji Rewizyjnej oraz rocznych – przedkładanych do zatwierdzenia Komisji Rewizyjnej i Walnemu Zebraniu,
e) zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
f) zaciąganie kredytów bankowych i innych zobowiązań,
g) udzielanie pełnomocnictw, do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Stowarzyszenia,
h) zawieranie umów.
2. Decyzje kolegialne w sprawach, o których mowa w punkcie 1, podejmowane są w formie
uchwał.
3. Decyzje indywidualne w sprawach zwykłego zarządu i małej wagi, mogą podejmować poszczególni członkowie Zarządu zgodnie z podziałem kompetencji. Treść każdej decyzji
winna być podana do wiadomości pozostałym Członkom Zarządu na najbliższym posiedzeniu.
14. Organizacja pracy Zarządu:
1. Zarząd reprezentowany jest przez Prezesa, który zwołuje posiedzenia Zarządu i im
przewodniczy oraz pozostaje w stałym kontakcie z przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.
Podczas jego nieobecności obowiązki te przejmuje wskazany Członek Zarządu.
2. Prezes Zarządu zwołuje posiedzenie Zarządu:
a) z własnej inicjatywy w miarę potrzeby,
b) na wniosek jednego z Członków Zarządu,
c) na wniosek Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
3. Prezes Zarządu ustala termin i porządek obrad posiedzenia. Porządek obrad powinien przewidywać rozpatrzenie spraw wynikających z programu działania Zarządu oraz z bieżącej działalności Stowarzyszenia.
4. Każdy z Członków Zarządu przed rozpoczęciem posiedzenia może wnieść na porządek obrad sprawę, która jego zdaniem wymaga kolegialnego rozstrzygnięcia.
5. Za prawidłowe przygotowanie materiałów, które mają być przedmiotem obrad, odpowiada właściwy Członek Zarządu, zgodnie z podziałem czynności, o których mowa w punkcie 12.
6. O posiedzeniach Zarządu i porządku obrad zainteresowani powinni być zawiadomieni co najmniej na dwa dni przed posiedzeniem w sposób zwyczajowo przyjęty.
15. Tryb podejmowania uchwał przez Zarząd:
1. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu. Do ważności uchwał konieczna jest obecność Prezesa Zarządu i co najmniej połowy liczby członków. W razie nieobecności Prezesa Zarządu, jego uprawnienia, o których mowa wyżej, przysługują Wiceprezesowi.
2. W sprawach nie cierpiących zwłoki – o ile natychmiastowe zwołanie posiedzenia Zarządu w trybie § 6 pkt 5 niniejszego Regulaminu nie jest możliwe – podjęcie decyzji może nastąpić obiegiem tj. w drodze podpisania projektu decyzji kolejno przez poszczególnych Członków Zarządu.
3. Członkowie Zarządu nie mogą brać udziału w głosowaniu w sprawach wyłącznie ich dotyczących.
4. Zarząd zbiera się co najmniej w składzie 3 (trzy) osobowym. W posiedzeniu Zarządu mogą uczestniczyć z głosem doradczym członkowie Komisji Rewizyjnej oraz powołani rzeczoznawcy, doradcy i inne zaproszone w charakterze gości osoby.
5. W sprawach dotyczących rozporządzania majątkiem i zaciągania zobowiązań w imieniu Stowarzyszenia powyżej kwoty 10.000 (dziesięć tysięcy) złotych wymagana jest jednomyślna uchwała całego Zarządu.
16. Posiedzenia Zarządu:
1. Posiedzenia Zarządu są protokołowane w księdze protokołów.
2. Protokoły powinny zawierać datę posiedzenia, nazwiska Członków Zarządu i innych osób obecnych na posiedzeniu, porządek obrad i ewentualne zdania odrębne członków Zarządu przeciwko uchwałom. Plany, sprawozdania, wnioski i inne materiały będące przedmiotem obrad i uchwał powinny być załączone do protokołu.
3. Protokoły i uchwały podpisują członkowie Zarządu obecni na danym posiedzeniu oraz Protokolant. Członek Zarządu odmawiający podpisania treści uchwały, niezależnie od wniesionego do protokołu zdania odrębnego, może w ciągu 7 dni złożyć pisemne uzasadnienie, które następnie winno być dołączone do protokołu.
4. Protokół powinien być sporządzony przed następnym posiedzeniem Zarządu, a jego treść przyjęta poprzez głosowanie. Protokół jest podpisywany przez protokolanta oraz jednego członka zarządu.
17. Zakres zadań Członków Zarządu:
1. W okresie między posiedzeniami Zarządu ogólne kierownictwo, nadzór i kontrola całokształtu bieżącej działalności Stowarzyszenia należy do Prezesa Zarządu.
2. Do zakresu czynności Prezesa Zarządu z tytułu jego funkcji określonych w punkcie 11 podpunkcie 1, należy w szczególności:
1. dbanie o dobrze rozumiany interes członków Stowarzyszenia i Stowarzyszenia jako całości,
2. koordynowanie i nadzorowanie pracy Członków Zarządu,
3. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz oraz dokonywanie czynności prawnych w granicach umocowania,
4. informowanie bieżące Członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej o zagadnieniach związanych z działalnością Stowarzyszenia,
5. udzielanie referencji osobom lub firmom współpracującym ze Stowarzyszeniem.
18. Obowiązki Członków Zarządu:
1. Do obowiązków Członków Zarządu (Skarbnika i Sekretarza) należą w szczególności:
– zastępowanie Prezesa i pełnienie obowiązków Prezesa w razie nieobecności tego ostatniego
– wypełnianie obowiązków przydzielonych mu przez Zarząd
– wspieranie Prezesa w jego działaniach
– wypełnianie obowiązków Prezesa przydzielonych mu przez Zarząd
2. Do obowiązków Sekretarza należy w szczególności:
– prowadzenie nadzoru nad biurem Stowarzyszenia
– koordynowanie obiegu informacji wewnątrz i ich wypływ na zewnątrz Stowarzyszenia
– koordynowanie informowania innych Członków Zarządu w terminie przynajmniej na 2 dni przed wyznaczonym posiedzeniem Zarządu oraz nadzorowanie sporządzenia z niego protokołu
– nadzorowanie prowadzenie kartoteki korespondencji
– nadzorowanie prowadzenia listy członków i komisji
– wypełnianie obowiązków przydzielonych mu przez Zarząd.
3. Do obowiązków Skarbnika należy w szczególności:
– prowadzenie nadzoru nad zbieraniem i przyjmowaniem środków pieniężnych Stowarzyszenia, jego papierów wartościowych
– deponowanie oraz wypłacanie funduszy według wskazówek Zarządu
– nadzorowanie prowadzenia ksiąg rachunkowych
– przedstawianie sprawozdań – w tym finansowych – na posiedzeniach Zarządu i raportu rocznego na corocznym Walnym Zgromadzeniu
– wypełnianie obowiązków przydzielonych mu przez Zarząd
Wszyscy Członkowie Zarządu raz do roku podczas dorocznego posiedzenia Walnego Zebranie przedstawiają sprawozdanie ze sprawowania urzędu. Członkowie Zarządu przedkładają i referują na posiedzeniach Zarządu wnioski i są odpowiedzialni za wprowadzenie w życie uchwał Zarządu.
19. Zarząd jest obowiązany:
1. uczestniczyć – na zaproszenie Komisji Rewizyjnej – w posiedzeniach Komisji oraz udzielać potrzebnych wyjaśnień względnie przedstawić żądane materiały i dowody,
2. dokonywać okresowej analizy wyników działalności Stowarzyszenia oraz przedstawiać Komisji
Rewizyjnej odpowiednie sprawozdanie i wnioski w tym zakresie,
20. Zarząd składa pisemne sprawozdanie ze swojej działalności Walnemu Zebraniu Członków oraz Komisji Rewizyjnej.
21. Czynności prawne Zarządu
1. Oświadczenia woli za Stowarzyszenie składają przynajmniej dwaj Członkowie Zarządu łącznie.
2. Oświadczenia skierowane do Stowarzyszenia, a złożone w jego lokalu albo pisemnie jednemu z Członków Zarządu, mają skutek prawny wobec Stowarzyszenia.
3. Zarząd może udzielić jednemu z Członków Zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Stowarzyszenia, a także pełnomocnictwa do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych
4. Przekazanie przez ustępujący Zarząd lub Członka Zarządu czynności nowemu Zarządowi lub członkowi Zarządu następuje protokołem zdawczo-odbiorczym.
1. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien zawierać wykaz przekazanych do załatwienia akt, dokumentów itp.
2. Egzemplarze protokołu zdawczo-odbiorczego, podpisane przez osoby uczestniczące w
czynnościach przekazywania, otrzymują: przekazujący i przyjmujący, jeden egzemplarz protokołu pozostaje w aktach Stowarzyszenia.
5. Do kompetencji Zarządu należy:
1. Realizowanie uchwał Zebrania Członków oraz składanie sprawozdań ze swojej działalności.
2. Kierowanie bieżącą działalnością i reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz.
3. Opracowywanie programów i uchwalanie planów pracy Stowarzyszenia.
4. Przyjmowanie i pozbawianie członkostwa.
5. Przygotowywanie projektu budżetu Stowarzyszenia.
6. Uchwalanie wysokości składek członkowskich.
7. Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia oraz podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia.
8. Zwoływanie Zebrań Członków.
9. Rozstrzyganie sporów między członkami Stowarzyszenia powstałych na tle działalności Stowarzyszenia.
6. Do reprezentowania Stowarzyszenia, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu działających łącznie w tym Prezesa.
7. 1. Podejmowanie przez Zarząd stowarzyszenia czynności przekraczających zakres zwykłego
zarządu wymaga uprzedniej zgody wszystkich członków stowarzyszenia zwykłego oraz udzielenia przez nich pełnomocnictwa do dokonania tych czynności.
7. 2. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
1) nabycie oraz zbycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego;
2) ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego;
3) zawarcie umowy kredytu albo pożyczki;
4) przejęcie długu, uznanie długu, zwolnienie z długu, przystąpienie do długu, zawarcie umowy poręczenia lub zawarcie innej podobnej umowy;
5) zaciągnięcie innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł.
15. Środki na działalność stowarzyszeniach pochodzą z:
- składek członkowskich,
- dotacji,
- darowizn,
- zbiórek publicznych,
- spadków, zapisów,
- dochodów z majątku stowarzyszenia.
16. Zmiany Regulaminu
1. Decyzję w sprawie zmiany Regulaminu oraz rozwiązania stowarzyszenia podejmuje
Zebranie Członków zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania.
2. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Zebranie Członków określa przeznaczenie pozostałych środków finansowych Stowarzyszenia.
3. Zmiana Regulaminu oraz rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga uchwały Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 1/2 liczby Członków.
17. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.